
ПОЕЗИЈА ОСЛОБАЂА
Вила и њена чудовишна идила
Јелена Вукановић пише као женско. И као мушко. И женско-мушко, и мушко-женско. И као дете пише Јелена Вукановић, и као вила. И као чудо, па се за њеном поезијом осврћемо као што се за њом сви живи осврћу у песми Преламање, једној од сијасет упечатљивих у збирци Логор:
Јесам гадна, али нема жене, нема мушкарца – који ме неће погледати, који се за мном неће окренути – јер сви се окрећу за болом, за страшћу, за собом нема ко се не окреће, ја преламам.
Јелену сам упознао пре отприлике пет година, она је тад имала двадесет једну, двадесет две. И то се нисмо упознали уживо него кореспондентски. Придајем велики значај таквим познанствима. Шопенхауер је својевремено мудро запазио да људи, кад пишу, исказују готово фрапантну склоност ка истини. У разговору, било телефонском, било у четири ока, већи су изгледи да ћемо пожелети да слажемо, покушати да слажемо, успети у лажи. Кад пишемо, а „писање ослобађа“, како то Јелена каже у насловној песми Логор, у нама се разгорева силна истиножудња, узбуни нас нејасан, али моћан порив да будемо искрени, да кажемо шта јесте и како јесте.
Осим тога што ослобађа и што воли истину, писање има и спасилачку димензију, чије обрисе наслућујемо у Јелениној песми Змијски сан:
Свака реч коју напишем спасава децу од мене, животиње, мушкарце и жене.
За мене је, елем, Јелена Вукановић одавно већ песникиња са великим П, иако је „Логор“ њен првенац. О овој збирци, коју је објавио Центар за културу и туризам у Младеновцу, као награду младој песникињи, добитници награде „Шумадијске метафоре“, Душан Стојковић овако пише:
„Логор је књига нераздељена на циклусе, што нипошто не значи да су песме у њој сложене без икаквог реда. Напротив! Постоји унутрашња кохеренција која их повезује и сигурно песничко писмо које их води, и то тако што њене читаоце, и тематиком и стилским умећем, заводи. Збирку отвара песма по којој је она насловљена. Песникиња није победничку песму чувала да је смести на сам крај књиге, као што би многи други песници, и кудикамо старији и зрелији од ње, учинили. Није јој наум био да покаже како друге песме ка песми Логор воде, већ како оне, на одређени начин – а на читаоцима је да открију на који – из ње происходе“, забележио је, поред осталог, Душан Стојковић у поговору под насловом „Стихозбирка о крајњем симболу“.
Јелена Вукановић је песникиња чудовишне идиле. У њеним песмама звецка армагедонско оружје, севају анђеоски погледи, грче се демонске канџе. Она, пак, остаје своја и небеска, нимало размажена чак и кад се чини да извољева: „Не могу поћи са тобом. / Нема пута који је за мене ненасилан“, каже она у песми Нема пута, а у краткој песми Љубав говори оно што сви који воле знају, осећају и предосећају, али нису баш вољни ни самима себи да признају:
Љубав о каквој сањам најближа је Паклу Чежње.
Смрти се не треба плашити, али ипак, од ње имамо разлога да стрепимо, у једном чисто органском, телесном смислу, јер емоције припадају телу. То и песникиња увиђа кад у песми Та смрт ефектно поентира: „Све више увиђам да није довољно умрети / да се не би осећало. / Напротив: у смрти су само осећаји, / а живот, ништа до предмет који / обогаћује смрт.“
Она која опомиње да „човек кад-тад пасти мора“, те да „крила остављају мирис лешева у ваздуху“ (Не покушавај), успеће и најневернијег Тому међу читаоцима да увуче у стање описано у песми Стид: „Говорим ти ствари срамне и / увлачим те у стање стида, / то је једини Простор где ја / разумем / човека.“
Кажу да младе песнике и, уопште, младе ствараоце не треба хвалити, е да се не би уобразили и, последично, улењили се, зарибали. Ја Јелену Вукановић могу чиста срца и слободно да хвалим зато што она никад није ни била млада песникиња, нити је то данас, у својој двадесет седмој години. Она је рођена стара, и остаће увек девојчица.
Преузето из Културног додатка Политике
РЕКОНСТРУКЦИЈА Тиха драма се одвија у нама, готово неприметна, шкрипи крв наших виолина у рају. Сетила сам се свега што сам пропустила деловањем: Морамо организовати азбуку поново. Морамо открити од каквог је смисла Удаљеност слова А од слова Ш за наш садашњи живот. Морамо видети да ли је А дељиво, и ако јесте, разложити га колико год је то могуће и позабавити се његовим јединицама. Морамо крунисати оно слово за које приметимо да се најчешће јавља у нашем витком говору, морамо распарати А, морамо утврдити да ли иста слова користе ратници и видовњаци, која слова су одговорна за покоље, а која за сневање, и је ли истом комбинацијом слова човек забада нож, па пева деци успаванке. СТИД Говорим ти ствари срамне и увлачим те у стање стида, то је једини Простор где ја разумем човека. Гадости говорим да бисмо једно постали у скровитости у свеопштем разједињењу. Говорим ствари срамне да бисмо се стопили онако како се породица стапа како се суделује у сахрани Првој. Говорим ти ствари срамне јер само у срамоти можемо поново бити Деца, Деца чији се Органи не злоупотребљавају, Деца Светла. КЕКС Само је један ужас већи од смрти ужаса: Рођење. Незамисливо је сада тога се присећати јер бих сигурно изгубио разум. Очајна жеља да се све обједини и сачува, да биће скине задах праха и кала, да се очисти од зла и несносног мировања. Ипак, ове речи заборавит не могу: Хајде, хајде. На тебе је ред. Проћи ће док си рекао кекс.
Из збирке Логор Јелене Вукановић (издавач: Центар за културу и туризам Младеновац, 2020)